بلیط هواپیما چارتری

حتما شما هم بارها با اس ام اس پیشنهادهای لحظه آخری مواجه شده‌اید، پیشنهادهایی که وعده سفر و پروازی ارزان‌تر از همیشه‌ را می‌دهند و وسوسه سفر را به جان آدم می‌اندازند. دلیل این ارزانی نیز استفاده از پرواز چارتری است. در حقیقت چارتر اصطلاحی است رایج که موسم سفر که برسد، خیلی آن را می‌شنویم.  به عقیده خیلی‌ها اگر می‌خواهی بلیط چارتر گیرت بیاید همیشه باید یک چمدان آماده گوشه خانه داشته باشی و همه چیزت آماده باشد. اما پرواز چارتر چیست و چرا بخش زیادی از پروازهای خطوط هوایی به آن اختصاص دارد؟
چارتر در لغت به معنای اجاره کردن و دربست کرایه کردن است و در سازمان هواپیمایی، چارتر به معنی اجاره هواپیما یا صندلی‌های آن به صورت یکجا و دربست است. اگرچه این اصطلاح برای اجاره بخشی از هتل، اتاق یا تخت‌های آن یا اجاره وسایل نقلیه هم به کار می‌رود. در حقیقت این اصطلاحی است برای هرچیزی که قابلیت اجاره کردن به صورت یکجا را داشته باشد.
یکی از دلایل پرطرفدار بودن بلیط چارتر به قیمت بسیار ارزان آن برمی گردد. از آنجایی که آژانس‌های گردشگری به صورت عمده و دربستی اقدام به خرید یک پرواز می‌کنند، تخفیف‌هایی شامل حالشان می‌شود که با اعمال آن تخفیف‌ها قیمت برای خریدار هم به صرفه تمام می‌شود. از همین روست که مشتری بلیط های چارتری عمدتا شرکت‌ها و سازمان‌هایی هستند که کارمندانشان زیاد سفر می‌روند و به جای خرید تکی، یکجا اقادام به خرید بلیط چارتری می‌کنند تا هزینه‌ها کمتر شود.
پرواز چارتر در مسیرهای پررفت و آمد و شهرهای پرمسافر بیشتر است و شرکت‌های چارترکننده یا آژانس‌های هواپیمایی معمولا در این مسیرها همه صندلی‌های یک هواپیما یا بخشی از آنها را به صورت عمده می‌خرند و این باعث پایین آمدن قیمت‌ها می‌شود. شرکت‌های هواپیمایی هم برای رقابت با هم و فروش رفتن همه این بلیط ها سود کمی را روی آن می‌کشند تا مشتری برای خرید تمایل بیشتری داشته باشد. یکی دیگر از مزایای این بلیط ها این است که هرچه ساعت کمتری به پرواز مانده باشد، این بلیط ها نیز در ارزان‌ترین حالت ممکن به فروش می‌رسند، چون شرکت چارترکننده پول تک تک صندلی‌ها یا تخت‌های یک هتل را از قبل پرداخت کرده و ترجیح می‌دهد همه آنها پر باشد بنابراین قیمت را تا جایی که ممکن است پایین می‌آورد. برای مثال گاهی می‌توانید بلیط پرواز تهران- مشهد را که در حالت عادی 250 هزار تومان است، 70 هزار تومان بخرید.
در اینجا با دو اصطلاح مواجه‌ایم یکی چارتر کننده که شامل آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی هستند که تعدادی از صندلی‌های یک هواپیما یا همه آن، یا بخشی از تخت‌های یک هتل یا همه آن را به صورت یکجا کرایه می‌کنند و در طرف دیگر ایرلاین یا هتلی قرار دارد که صندلی یا تخت‌هایش را اجاره می‌دهد و به چارتردهنده معروف است. اگر شرکتی همه یک پرواز را کرایه کند (Full Charter)  و اگر شرکتی تعدادی از صندلخرید بلیط چارتر هواپیما

برای خرید بلیط چارتر هواپیما می توانید از فرم بالای همین صفحه استفاده نمایید. بلیط چارتر نوعی از بلیط های پروازهای هواپیمایی است که غالباً توسط دفاتر خدمات مسافرتی (آژانسهای مسافرتی) به فروش می رسد. در واقع این دفاتر طی مذاکره با شرکتهای هواپیمایی بخشی از ظرفیت آنها را برای خود کرایه می نمایند و خود مسئول فروش آن ظرفیت می شوند. در این روش به آن شرکت هواپیمایی، چارتر دهنده و به آن دفتر خدمات مسافرتی چارتر کننده می گویند. کسانی که قصد مسافرت و خرید بلیط چارتر هواپیما رادارند باید به چارتر کننده آن(دفتر خدمات مسافرتی) مراجعه نمایند. شایان ذکر است مسئولیت قیمت گذاری نیز بر عهده چارتر کننده است و چارتر دهنده وظیفه ای در این خصوص ندارد. اگر قرارداد چارتر بین یک چارتر دهنده و یک چارتر کننده انجام شود مسئولیت فروش کامل ظرفیت چارتر شده و ریسک آن که در اینجا منظور صندلی های هواپیما است نیز بر عهده چارتر کننده است. به عبارت دیگر در صورتی که چارتر کننده (دفتر خدمات مسافرتی) نتواند همه ظرفیتی را که اجاره نموده است، استفاده کند یا به فروش برساند چارتر دهنده (شرکت هواپیمایی) تعهدی ندارد و او مبلغ اجاره منعقد شده را دریافت خواهد نمود. به همین دلیل، نرخ بلیط چارتر ثابت نیست و در مقاطع مختلف زمانی دارای نوسان می شود چراکه چارتر کننده سعی دارد با کاهش یا افزایش بلیط هواپیما در لحظات مختلف از یکسو تمام صندلی هایی را که از ایرلاین اجاره نموده به فروش برساند و از سوی دیگر، از عواید اقتصادی مناسبی بهره مند شود.

نکته ای که در مورد تغییرات نرخ بلیط چارتر وجود دارد آن است که به طور کلی هرچه بیشتر به زمان پرواز نزدیک می شویم بهای بلیط چارتر ارزان می شود تا زودتر به فروش برسد. دلیل این موضوع آن است که چارترکننده بیم آن دارد که ممکن است همه ظرفیت اجاره شده پر نشود اما در صورتی که احساس کند تقاضا برای آن بلیط چارتر زیاد است و درواقع مسافرت زیادی قرار است در آن زمان انجام شود ممکن است قیمت بلیط خود را افزایش دهد. این اتفاق یعنی افزایش و کاهش قیمت بلیط چارتر، به کررات در سال اتفاق می افتد. مثلا در زمانی مثل عید نوروز یا فصل تابستان یا برخی مناسبتهای مذهبی، ملی و یا تعطیلات خاص تقاضا برای سفر زیاد است و نرخ بلیط چارتر افزایش می یابد اما در برخی زمانهای دیگر مثل در شرایط بدی آب و هوا که سفر کمتر انجام می شود قیمت بلیط چارتر کاهش می یابد.ی های یک پرواز را اجاره کند در اصطلاح به آن (Seat Charter) میگویند.
نکته قابل توجه دیگر در مورد بلیط چارتر آن است که برخی مسیرها مثل مشهد، کیش، استانبول، دبی و ... همیشه با استقبال مسافران مواجه هستند و در مقاطع زمان بلندتری مثلاً در تمام طول سال در اجاره چارتر کننده ها هستند و همه بلیط های آنها چارتری است. اغلب در مسیرهای پرتردد، بلیط های چارتری برای شرکتهای هواپیمایی نیز مناسب است به این ترتیب ایرلاینها می توانند حداکثر ظرفیت خود را با قیمت مناسب به چارتر کننده کرایه دهند تا دیگر دغدغه ای در مورد فروش جزئی آن نداشته باشند. گاه پیش می آید که چند دفتر خدمات مسافرتی با هم یکی می شوند و نماینده آنها، طرف قرارداد با شرکت هواپیمایی می شود در این صورت آنها ظرفیتی را که از شرکت هواپیمایی اخذ نموده اند در داخل بین خود تقسیم و خرد می نمایند.


خرید بلیط هواپیما

بدلیل گذشت 15 دقیقه از زمان آخرین بروز رسانی باید جستجوی خود را تکرار نمایید.


جستجوی جدید
×

راهنمای نصب اپلیکیشن iOS

English العربی

1. در مرورگر سافاری در نوار پایین همین صفحه این دکمه را فشار دهید :

2.در منو باز شده ردیف پایین را به سمت چپ بکشید (در iOS13 به سمت بالا بکشید) و این دکمه را فشار دهید :

3. در بالای صفحه این دکمه را فشار دهید :

4. پس از بستن مرورگر، آیکون اپلیکیشن به گوشی شما اضافه شده و آماده استفاده میباشد.

1.في أسفل متصفح Safari ، انقر فوق :

2.في القائمة المنبثقة ، اسحب الصف السفلي إلى اليسار (iOS13 اسحب إلى أعلى) واضغط على هذا الزر:

3. في الجزء العلوي من الشاشة ، اضغط على هذا الزر:

4. بعد إغلاق المتصفح ، أيقونة التطبيق على الهاتف لقد أضفت وجاهزة للاستخدام.

1. In the toolbar on the bottom of the Safari browser, click on :

2. Select the :

3. In the next step, in the top right corner, click on :

4. A shortcut of the app will appear on your home screen, and the app is ready to use.